Новини та огляди
Взимку зазвичай вся над╕я на батарею. Але часто бувають ситуац╕╖, коли центрального опалення явно недостатньо для п╕дтримки в прим╕щенн╕ зручно╖ температури. ╤ тут рятують об╕гр╕вач╕. В опалювальний пер╕од ринок буквально завалений р╕зними типами об╕гр╕вач╕в. ╤ ц╕лком природно нас ус╕х турбують питання: який об╕гр╕вач краще купити? Що потр╕бно знати, щоб обрати об╕гр╕вач.
По-перше, перед тим, як купити об╕гр╕вач, необх╕дно визначитися, в якому режим╕ найчаст╕ше доведеться працювати. Для будинку краще купувати один тип вентилятор╕в, для об╕гр╕ву гаража або великого будинку ╕нший. До реч╕, в╕д потужност╕ залежить площа, яку прилад здатний об╕гр╕ти. Це другий важливий критер╕й вибору. Запам'ятайте, що кожен квадратний метр площ╕ необх╕дно приблизно 100 Вт потужност╕ приладу. Це щодо неопалюваних прим╕щень. Якщо ви купу╓те об╕гр╕вач додому, як додаткове джерело тепла, то на дванадцятиметрову к╕мнату, зам╕сть 1200 Вт може вистачити об╕гр╕вача потужн╕стю в╕д 800 до 1 тис. Вт. Якщо у прим╕щенн╕ ╓ два в╕кна або одна з╕ ст╕н зовн╕шня, то витрата тепла зб╕льшу╓ться ще на 0,2 кВт на 1м2.
Об╕гр╕вач╕ можуть п╕дключатися до однофазно╖ (220В, 230В) та трифазно╖ електромереж╕ (380В, 400В). До напруги 220В зазвичай п╕дключаються побутов╕ тепловентилятори, конвектори та рад╕атори. Потужн╕ прилади до трифазно╖ напруги 380 або 400 В.Типи об╕гр╕вач╕в
Об╕гр╕вач╕ под╕ляються на к╕лька тип╕в:
• маслян╕ рад╕атори; • тепловентилятори; • теплов╕ гармати; • конвектори; • ╕нфрачервон╕ об╕гр╕вач╕; • теплов╕ зав╕си; • електрокам╕ни.
Ол╕йний рад╕атор - це прилад в герметичному металевому корпус╕ з електричною сп╕раллю всередин╕, наповнений м╕неральною ол╕╓ю, яка нагр╕ва╓ться в╕дда╓ тепло корпусу, а той, у свою чергу, нагр╕ва╓ пов╕тря в к╕мнат╕. У нижн╕й частин╕ корпусу знаходиться клапан безпеки, який спрацю╓ у раз╕ закипання ол╕╖. З метою безпеки маслян╕ рад╕атори також мають термозапоб╕жники, завдяки яким рад╕атор при перегр╕в╕ просто в╕дключа╓ться. Також так╕ прилади оснащен╕ функц╕╓ю автоматичного в╕дключення об╕гр╕вача при перекиданн╕.
Сьогодн╕ маслян╕ рад╕атори комплектуються термостатом, що вим╕рю╓ температуру масла всередин╕ пристрою, плавним регулятором температури, системою захисту в╕д перегр╕ву, св╕тловою ╕ндикац╕╓ю, а також перемикачем режиму роботи, який склада╓ться з 2-3 позиц╕й для вибору одного з к╕лькох ступен╕в потужност╕. Така система керування допомага╓ не т╕льки створити в прим╕щенн╕ оптимальну температуру пов╕тря, а й економить електроенерг╕ю. Щоб користувачев╕ було зручно регулювати температуру пов╕тря, виробники деяких дорогих моделей оснащують пристро╖ термостатом. Склада╓ться масляний рад╕атор з к╕лькох секц╕й – в╕д 5 до 15 (залежно в╕д модел╕), як╕ зб╕льшують площу теплообм╕ну. Чим б╕льше секц╕й, тим менше нагр╕ва╓ться пристр╕й, а значить в╕н безпечн╕ший при використанн╕. Прилад аналог╕чно╖ потужност╕, але з меншою к╕льк╕стю секц╕й, нагр╕ватиметься набагато сильн╕ше, забезпечуючи ту ж продуктивн╕сть, що може бути дуже небезпечним для маленьких д╕тей. К╕льк╕сть секц╕й вплива╓ варт╕сть об╕гр╕вача.
З настанням холод╕в пов╕тря в прим╕щенн╕ ста╓ сухим, тому багато масляних рад╕атор╕в оснащен╕ невеликим зн╕мним резервуаром, куди можна доливати воду, яка в процес╕ роботи нагр╕ва╓ться ╕, випаровуючись, зволожу╓ пов╕тря.
Маслян╕ рад╕атори часто оснащуються спец╕альним кожухом-екраном з отворами в нижн╕й та верхн╕й частин╕, завдяки яким зб╕льшу╓ться конвекц╕йна тяга, завдяки чому швидк╕сть нагр╕вання зб╕льшу╓ вдв╕ч╕.
Також рад╕атори оснащуються вбудованим 24-годинним таймером, за допомогою якого можна запрограмувати роботу пристрою. Так, лише виставивши необх╕дн╕ значення, можна насолоджуватися теплим житлом на час приходу з роботи.
Ол╕йн╕ об╕гр╕вач╕ вважаються еколог╕чно чистими. Так╕ прилади найб╕льше п╕дходять для пост╕йного нагр╕вання квартири, що ╓ абсолютно безпечним. Однак до робочо╖ температури маслян╕ об╕гр╕вач╕ прогр╕ваються довго - в╕д 20 до 30 хвилин. Щоб прим╕щення нагр╕валося швидше та р╕вном╕рн╕ше, деяк╕ пристро╖ оснащують вентиляторами. Що стосу╓ться ваги, то маслян╕ рад╕атори досить гром╕здк╕ — в╕д 10 до 30 кг, проте ╖х можна катати, оск╕льки ╖х корпуси оснащен╕ спец╕альними кол╕щатками.
Недорог╕ маслян╕ об╕гр╕вач╕ мають механ╕чний тип керування з точн╕стю встановлення температури до 5 °С. Б╕льш «просунут╕» модел╕, ╕, в╕дпов╕дно, дорожч╕, оснащен╕ електронною системою керування з кнопками та диспле╓м, на якому в╕добража╓ться вся ╕нформац╕я про роботу приладу. Точн╕сть установки у електронного об╕гр╕вача – до 0.5 °С. Об╕гр╕вач╕ з електронним типом управл╕ння зазвичай постачають пультом ДУ.
В об╕гр╕вачах використовують два типи нагр╕вальних елемент╕в - електрична сп╕раль або керам╕чний нагр╕вач. Максимальна температура нагр╕ву сп╕рал╕ становить 200°С. В╕дкрита електрична сп╕раль забезпечу╓ швидший нагр╕в, оск╕льки здатна нагр╕ватися до 800 °С. Керам╕чний нагр╕вач склада╓ться з керам╕чних пластин, загальна площа яких забезпечу╓ п╕двищену теплов╕ддачу за б╕льш низько╖ температури нагр╕вання.
Тепловентилятори
Тепловентилятор склада╓ться з нагр╕вального елемента та вентилятора, що продува╓ пов╕тря через нагр╕вальний елемент, що робить пристр╕й дуже галасливим. Таким чином, тепло швидко та р╕вном╕рно, але з шумом розпод╕ля╓ться по к╕мнат╕. Так╕ пристро╖ застосовують у тому випадку, якщо потр╕бно швидко об╕гр╕ти прим╕щення.
Теплов╕ гармати
Теплов╕ гармати – це р╕зновид тепловентилятор╕в. Пристр╕й ╓ потужним тепловим вентилятором в металевому корпус╕, що працю╓ пост╕йно, а не цикл╕чно, як тепловентилятори. Тому ╖х часто використовують для об╕гр╕ву гараж╕в, автосерв╕с╕в, буд╕вельних майданчик╕в тощо.
Конвектори
Конвектор працю╓ так само, як ╕ тепловентилятор, т╕льки пов╕тря проходить в елемент нагр╕вання природним шляхом, а не за допомогою вентилятора. Конвектор ╓ гладким плоским корпусом з нагр╕вальним елементом усередин╕. Принцип роботи ╜рунту╓ться на конвекц╕╖. Це означа╓, що тепло переноситься потоками пов╕тря. Тяжке холодне пов╕тря надходить знизу ╕, нагр╕ваючись в╕д конвектора, п╕дн╕ма╓ться вгору, де виходить через грати з направляючими жалюз╕. Пот╕к нагр╕того пов╕тря надходить у прим╕щення вертикально, тому його розпод╕л в╕дбува╓ться р╕вном╕рно.
Оск╕льки конвекторам не потр╕бно нагр╕вати корпус як масляним рад╕аторам, роз╕гр╕в потоку в╕дбува╓ться митт╓во — за 40-70 секунд. Хоча конвектори нагр╕вають пов╕тря ╕ не так швидко як тепловентилятори, вони мають плоский компактний корпус, ╖х можна вести мовлення на ст╕ну, вони прост╕ в управл╕нн╕, не шумлять ╕ стильно виглядають.
Конвектори часто використовують у створенн╕ опалювально╖ системи для котедж╕в, зам╕ських будинк╕в, дач, загалом там, куди складно провести систему центрального опалення. Ця можлив╕сть ╓ ╖хньою основною перевагою. Створю╓ться така система легко.Користувач в╕ша╓ в кожне прим╕щення, яке в╕н хоче опалювати, за конвектором, забезпечуючи ╖х ╓диним керуючим кабелем ╕ один з пристро╖в — «касетою-програматором». Деяк╕ модел╕ об╕гр╕вач╕в, щоб уникнути промерзання зам╕ського будинку або дач╕ в зимовий пер╕од, оснащен╕ спец╕альною функц╕╓ю захисту, яка поляга╓ в автоматичн╕й п╕дтримц╕ температури в прим╕щенн╕ в д╕апазон╕ 5-8°С.
Наст╕нн╕ конвектори, хоч ╕ зручн╕ сво╓ю компактн╕стю, але встановити ╖х зможе не кожен — потр╕бна квал╕ф╕кована допомога. Що стосу╓ться енергозбереження, то споживають конвектори в 2-3 рази менше за маслян╕ рад╕атори.
Конвектори можуть працювати не т╕льки на електриц╕, а й на газ╕ (найеконом╕чн╕ший вар╕ант) або гаряч╕й вод╕. Зовн╕шн╕й вигляд ╖х при цьому не в╕др╕знятиметься, х╕ба що матер╕али корпус╕в будуть р╕зн╕. У недорогих конвекторах термоелемент зазвичай виконаний з╕ стал╕, а дорожч╕ модел╕ мають нагр╕вач╕ з м╕д╕, алюм╕н╕ю або ╖х по╓днання. Щоб зб╕льшити теплов╕ддачу, виробники оснащують так╕ пристро╖ нешумним вентилятором.
Конвектори - це ╕деальний вар╕ант для прим╕щень з великими в╕кнами, оск╕льки вони перегороджують шлях холодним потокам пов╕тря. Якщо п╕дв╕коння нема╓, а це трапля╓ться тод╕, коли ст╕на повн╕стю склада╓ться з╕ скла, конвектори вбудовують у п╕длогу.
╤нфрачервон╕ конвектори
╤нфрачервон╕ конвектори працюють так само, як ╕ звичайн╕, але кр╕м внутр╕шнього нагр╕вального елемента, вони мають ще й ╕нфрачервоний випром╕нювач, в╕д якого виходять теплов╕ промен╕, що передають тепло предметам ╕ поверхням, на як╕ спрямован╕. ╤нфрачервон╕ конвектори мають функц╕ю зонального або точкового об╕гр╕ву, принцип якого поляга╓ в об╕гр╕ванн╕ якогось об'╓кта, а не вс╕╓╖ к╕мнати, тому так╕ об╕гр╕вач╕ дуже економ╕чн╕.
На передн╕й панел╕ ╕нфрачервоного конвектора розташован╕ тонк╕ кварцов╕ трубки або лампи, захищен╕ тонкими сталевими гратами. Кварцове скло при нагр╕ванн╕ розширю╓ться менше за ╕нш╕ матер╕али, тому воно довгов╕чне, а також ма╓ хорошу теплопров╕дн╕сть. ╤нфрачервон╕ об╕гр╕вач╕ економ╕чн╕ та безшумн╕, тому багато користувач╕в вважають ╖х практично досконалими пристроями для об╕гр╕ву.
╤нфрачервон╕ об╕гр╕вач╕ бувають:
• кварцов╕; • карбонов╕; • галогенн╕; • м╕катерм╕чн╕.
Кварцова лампа м╕стить у соб╕ вольфрамову нитку. Усередин╕ трубки м╕ститься вакуум для виключення окислення металево╖ нитки. Вольфрамова нитка, п╕д впливом струму, розжарю╓ться до 2000°З ста╓ джерелом ╕нфрачервоного випром╕нювання.
Галогенова колба, кр╕м вакууму всередин╕, заповнена ╕нертним газом з р╕зними дом╕шками, завдяки чому частинки вольфраму, що випарувалися, не прилипають до внутр╕шньо╖ сторони скла, а повертаються назад на нитку. Температура тако╖ нитки в галогенових приладах п╕дн╕ма╓ться вище, н╕ж у кварцових. Це значно скорочу╓ час об╕гр╕ву прим╕щення.Карбонов╕ об╕гр╕вач╕ обладнан╕ лампами, у безпов╕тряному простор╕ яких знаходиться нитка з вуглецевого волокна, що ма╓ високу теплопров╕дн╕сть. Так╕ нагр╕вальн╕ елементи мають необмежений терм╕н експлуатац╕╖, проте вони тенд╕тн╕, ╖х легко розбити. Тим не менш, так╕ об╕гр╕вач╕ споживають мало електроенерг╕╖, швидко об╕гр╕вають к╕мнату ╕ швидко остигають п╕сля вимкнення.
У м╕катерм╕чних об╕гр╕вачах використовують нагр╕вальний елемент, створений за технолог╕╓ю Micathermic. Принцип д╕╖ простий: теплов╕ хвил╕ нагр╕вають ст╕ни, п╕длогу та предмети, як╕, у свою чергу, в╕ддають тепло у пов╕тря. Сам нагр╕вальний елемент при цьому не нагр╕ва╓ться, а лише випром╕ню╓ тепло на навколишн╕ об'╓кти, тому не зношу╓ться. М╕катерм╕чний нагр╕вальний елемент склада╓ться з к╕лькох шар╕в легких пластин, покритих двома шарами слюди. В╕н довгов╕чний, стаб╕льний у робот╕ та безпечний. ╤нфрачервон╕ об╕гр╕вач╕ часто встановлюють у ванних к╕мнатах, тому ╓ модел╕ ╕з герметичними корпусами. Використання такого об╕гр╕вача запоб╕га╓ появ╕ грибка на кахл╕ та ст╕нах ванно╖.
Теплов╕ зав╕си
Теплов╕ зав╕си створен╕ для того, щоб запоб╕гти проникненню в прим╕щення холодного пов╕тря та вит╕к теплого. Незважаючи на те, що теплов╕ зав╕си призначен╕ для створення оптимально╖ температури б╕ля дверей, вор╕т чи в╕кон, таким приладом можна об╕гр╕ти невелику к╕мнату.
Перед тим як вибрати теплову зав╕су, потр╕бно д╕знатися висоту та ширину в╕конного чи дверного отвору. Вони повинн╕ в╕дпов╕дати ширин╕ та висот╕ само╖ зав╕си. Чим вище отв╕р, тим б╕льше ма╓ бути продуктивн╕сть об╕гр╕вача. Максимальна висота установки теплово╖ зав╕си становить в╕д 1.0 до 4 м, м╕н╕мальна - в╕д 1.0 до 2.4 м. Висота установки не повинна бути б╕льшою за довжину пов╕тряного потоку, створюваного зав╕сою при робот╕. Для б╕льшост╕ моделей допуска╓ться кр╕плення на висот╕ 2.5 – 3 метри, що ц╕лком достатньо для житлових прим╕щень, магазин╕в та оф╕с╕в. Якщо ж плану╓ться використовувати зав╕су у великих дверних отворах у складах, гаражах тощо, варто звернути увагу на потужн╕ модел╕ з великою висотою установки.
Класичний вар╕ант розташування зав╕си над прор╕зом, тобто горизонтальний. Якщо вам незручний такий спос╕б кр╕плення, можна придбати модель вертикально╖ установки збоку отвору. ╤снують також ун╕версальн╕ модел╕, як╕ можна встановити як вертикально, ╕ горизонтально.
Електрокам╕ни
Електрокам╕ни купуються в першу чергу для краси та затишку в будинку, ╕ вже в другу чергу для об╕гр╕ву прим╕щення. Електрокам╕ни складаються з електротопки та декоративного корпусу – порталу.
╤снують два типи електрокам╕н╕в — вбудовуван╕ та окрем╕.Перш╕ — ╕м╕тують справжн╕й кам╕н та монтуються у певне м╕сце. Кам╕ни, що окремо стоять, не вимагають спец╕ального монтажу, ╕ при бажанн╕ його можна поставити в будь-яке м╕сце, оск╕льки мають п╕длогову установку, але ╓ модел╕, як╕ можна в╕шати на ст╕ну.
"Мораль":
Ви сам╕ ухвалю╓те р╕шення, який об╕гр╕вач Вам вибирати. Насамперед, визначтеся з╕ сво╖ми потребами та можливостями. Якщо ви плану╓те використовувати об╕гр╕вач для пост╕йного об╕гр╕ву прим╕щення, вам п╕д╕йде масляний або конвекторний. Якщо вам потр╕бно швидко нагр╕ти пов╕тря у прим╕щенн╕ – краще купити тепловентилятор. Якщо потр╕бний об╕гр╕в у ванн╕й к╕мнат╕ – зверн╕ть увагу на ╕нфрачервон╕ об╕гр╕вач╕. Ну а у випадку з романтикою — кам╕н незам╕нний.